CEiIK - Strona glówna

Przeboje Piosenki Poetyckiej

W ciągu trwających cztery dni Spotkań Zamkowych olsztynianie poza koncertami na dziedzińcu mogli za darmo słuchać „przebojów” piosenki poetyckiej. Taką możliwość dał cykl koncertów właśnie o nazwie „Przeboje Piosenki Poetyckiej” z Czerwonym Tulipanem, które odbywały się od czwartku do soboty włącznie.

Początkowo przy Scenie Staromiejskiej nie było specjalnie tłoczno. Jednak gdy przechodnie usłyszeli śpiew „Tulipanów” szybko zapominali o zaplanowanych sprawach i szli na Plac Zakochanych. - Przyjechałyśmy załatwić kilka spraw do Olsztyna, ale widząc co dzieje się na Starym Mieście postanowiłyśmy odłożyć je na potem. Lubimy poezję śpiewaną no i oczywiście Czerwonego Tulipana, dlatego nie mogłyśmy się powstrzymać i zostałyśmy – mówią Mirosława Lipka i Iwona Babicka ze Szczytna.

W ciągu godziny olsztyńska publiczność wysłuchała 13 piosenek. Były „Mury” Jacka Kaczmarskiego, „Niebo z moich stron” Seweryna Krajewskiego czy „Cicha woda” Zbigniewa Kurtycza. Przede wszystkim nie zabrakło przebojów autorów wspólnego śpiewania. Czerwony Tulipan zagrał m.in. „Jedyne co mam”, „Olsztyn kocham” czy „A jednak coś po nas zostanie”. Każdą piosenkę przyjęto z entuzjazmem i nagrodzono wielkimi brawami. Ci, którzy nie znali tekstów dostawali kartki ze słowami i od razu lepiej szło. - Każdą piosenkę śpiewamy tylko raz, trzeba było się w domu rozśpiewać – żartował ze sceny Stefan Brzozowski.

Mieszkańcom przypadło do gustu, że spotkanie z Czerwonym Tulipanem było darmowe. Z każdą chwilą grupa słuchających koncertu powiększała się o nowe osoby. Śpiewali mali i duzi, dzieci i starsi. -  Nie trzeba kupować biletu, żeby posłuchać fajnej muzyki – uważa Zbigniew, który wracając z pracy zatrzymał się na chwilę przy tłumie zgromadzonym na olsztyńskiej Starówce.

Ci, którzy po wspólnym śpiewaniu złapali bakcyla poezji, udali się do restauracji Malta Cafe, gdzie o godz. 16:30 zagrał koncert zespół Sklep z Ptasimi Piórami.

Monika Wróblewska

Mecenasi Patroni PartnerzyWspółfinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego