CEiIK - Strona glówna

Powrót do korzeni. Konferencja prasowa nt. XXXVII Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”

Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" Olsztyn 2010. Konferencja prasowa.


Role zostały przydzielone i teraz pozostało dograć szczegóły, aby kolejne, trzydzieste siódme już Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” wkroczyły na zamkowe dziedzińce. Tym razem aż w czterech miastach regionu.

Program imprezy organizowanej pod egidą Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie przedstawił 12 maja 2010 roku dyrektor tej placówki Krzysztof Stachowski na konferencji prasowej w Cafe Gazeta. Przypomniał, że Spotkania wracają do korzeni, bo na początku impreza odbywała się na zamkach w Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim i Nidzicy. Potem na krótko pojawiła się w Kętrzynie, by w kolejnych latach na stałe osiąść w Olsztynie. W zeszłym roku zawitała do Szczytna, gdzie – jak zapewnił szczycieński animator kultury Wiesław Nideraus – tak się spodobała, że nikt nawet nie pomyślał, by jej nie powtórzyć. W tym roku odbędzie się tam półfinałowy koncert konkursowy im. Agnieszki Osieckiej oraz jubileuszowy koncert „Czerwonego Tulipana” (1 lipca), jak również recital dwóch krakusów: Grzegorza Turnaua i Andrzeja Sikorowskiego (2 lipca).

Po dłuższej przerwie Spotkania zawitają też do Kętrzyna, z czego podobno najbardziej cieszy się burmistrz Krzysztof Hećman. Obecny na konferencji jego zastępca Eugeniusz Tokarzewski pochwalił się, że w tym mieście zarówno drugi koncert półfinałowy, jak recital Turnaua i Sikorowskiego – nie będą biletowane. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu imprezy przez miejscowy samorząd. Mieszkańcy Kętrzyna mogą być zadowoleni, tym bardziej że wiceburmistrz nie spotkał nikogo, komu by ten pomysł się nie spodobał i kto nie lubi poezji śpiewanej.
Tego samego można się spodziewać również w Elblągu, drugim co do wielkości mieście w regionie. Co prawda w tym roku miasto po raz pierwszy jest partnerem przy organizacji Spotkań, ale – jak podkreśliła Bożena Sielewicz, naczelnik wydziału kultury elbląskiego magistratu – w poprzednich latach wykonawców z tej imprezy można było posłuchać podczas Nocy Teatru i Poezji. Tak jak np. w zeszłym roku, kiedy wystąpili laureaci konkursu „Śpiewajmy Poezję”. Pomysł wychodzenia z imprezą poza Olsztyn pani naczelnik uznała za świetny i dodała, że w przyszłym roku Elbląg chce zorganizować warsztaty dla wykonawców, która to impreza byłaby samodzielnym bytem.
 
W tym roku takie warsztaty odbędą się pod koniec czerwca w Olsztynku, gdzie młodych pieśniarzy, wyłonionych między innymi podczas eliminacji (29 maja w CEiIK) przygotują do koncertów tacy fachowcy jak Jolanta Sołowiej i Stefan Brzozowski, przy udziale zespołu muzycznego Pawła Lucewicza. Jak zapowiedział koordynator Spotkań Bogusław Żmijewski, zmagania konkursowe wzbogacą koncerty wspomnianych artystów, ale także olsztyńskiej pieśniarki Basi Raduszkiewicz, która będzie obchodzić mały jubileusz – 15 lat temu wygrała finał konkursu „Śpiewajmy Poezję”. Poza tym 2 lipca w Elblągu i 3 lipca Olsztynie (po Gali Laureatów) obejrzymy „Białą Lokomotywę” – koncert autorski Jerzego Satanowskiego do tekstów Edwarda Stachury, w którym m.in. wystąpią Magda Umer, Zbigniew Zamachowski, Mirosław Baka i Jacek Bończyk. Z kolei 4 lipca Piotr Bukartyk wystąpi z koncertem „Off-poezja”. Do tego dojdą „Zdarzenia nieprzypadkowe”, czyli imprezy na Scenie Staromiejskiej w Olsztynie oraz klubie „Sowa”, gdzie odbędą się nocne projekcje relacji telewizyjnych ze Spotkań zarejestrowanych w latach ubiegłych.

Taki rozmach imprezy jest możliwy dzięki wsparciu finansowemu samorządów lokalnych miast, w których Spotkania się odbędą. Ale główny ciężar ponosi Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego jako organ prowadzący CEiIK.

MK
       

Mecenasi Patroni PartnerzyWspółfinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego