CEiIK - Strona glówna

Koncert Laureatów XXXVII Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję"

Śpiewajmy Poezję 2010
Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" (CEiIK Olsztyn)


Oczekiwania publiczności pokryły się z werdyktem jury: laureatką Nagrody Głównej im. Agnieszki Osieckiej dla Najwybitniejszej Indywidualności 37. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” została Justyna Panfilewicz z Łodzi, a pozostałe nagrody i wyróżnienia również były także zgodne z gustem słuchaczy.

Wysoki, wyrównany poziom
Jury pod przewodnictwem Jana Poprawy podjęło takie decyzje po dwukrotnym wysłuchaniu uczestników konkursu na dwóch koncertach: 1 lipca w Szczytnie i 2 lipca w Kętrzynie. Już po pierwszym półfinale zarysował się krąg faworytów, wśród których wyróżniała się 25-letnia magister sztuki Justyna Panfilewicz, brawurowo wykonując „Karuzelę z Madonnami” z repertuaru Ewy Demarczyk.
Kiedy wyszła na scenę, nie musiałem się o nią bać, tak była świadoma tego co robi – powiedział nam po ogłoszeniu werdyktu jeden z jurorów Piotr Bukartyk.    
Co do głównej nagrody nie było więc wątpliwości, tak jak większych sporów nie wywołało wytypowanie dziewiątki laureatów spośród 19 uczestników konkursu. Ich nazwiska trzymano w tajemnicy aż do momentu ogłoszenia. Uczyniła to z właściwym sobie wdziękiem Ewa Cichocka, która dzień wcześniej z „Czerwonym Tulipanem” świętowała w tym samym miejscu 25-lecie zespołu. Gala finałowa Spotkań Zamkowych zgromadziła w sobotni wieczór (3 lipca) miłośników poezji śpiewanej, choć nie dla wszystkich wystarczyło biletów. W skromnej, ale romantycznej scenerii konferansjerka, stosując zasadę Alfreda Hitchcocka (zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie rośnie), poprosiła na estradę Jana Poprawę. W imieniu jury (poza nim – Elżbieta Adamiak, Piotr Bukartyk, Janusz Grzywacz i Jan Wołek) przewodniczący stwierdził, że poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany. Zaproszeniem do koncertu laureatów wyróżniono trójkę laureatów: Marię Jankowską z Olsztyna, Katarzynę Łęcką z Wrocławia i Remigiusza Szumana z Mosiny koło Poznania. Nagrodę specjalną od burmistrza Kętrzyna (3 tys. zł) otrzymał Jakub Blokesz z Pszczowa na Śląsku Cieszyńskim.

Muzyka jest ich powołaniem
Dwie trzeci nagrody (po 2 tys. zł ufundowane przez ZAIKS) dostali: Beata Banasik z Jaworzna (studiuje we Francji) i Barbara Broda-Malon, śpiewaczka operowa z Pszczyny. II nagrodę w wys. 5 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Olsztyna, jury przyznało Paulinie Brzozowskiej, Kujawiance mieszkającej w Warszawie. Natomiast I miejsce i 7 tys. zł od TVP otrzymał Tomasz Steńczyk z Elbląga, który z częścią zespołu „Mechaniczna Pomarańcza” wykonał nowe, żywiołowe interpretacje znanych piosenek.
No i Grand Prix, czyli Nagroda Główna im. Agnieszki Osieckiej i 8 tys. zł przyznane przez marszałka województwa, przypadła w udziale wspomnianej Justyny Panfilewicz. Jak laureatka odebrała ten sukces?
Ta nagroda kompletnie ta mnie zaskoczyła. Każdy prezentował tutaj wartościowe utwory, a ja tylko wyróżniłam się od strony wokalnej – odpowiedziała skromnie laureatka. – Wcześniej miałam podobne doświadczenia, z tym że nie były to festiwale o takiej skali, bo ten olsztyński ma swoją renomę i jest najpoważniejszy spośród tych, w których brałam udział. Jeśli ktoś powie w Polsce, że jest laureatem Grand Prix Spotkań Zamkowych, to robi wrażenie i zazwyczaj jest przepustką do dalszej kariery.
Młoda artystka (25 lat) z zawodu jest nauczycielem sztuki, a z powołania – muzykiem. Kocha śpiewać i nabiera pewności siebie, gdy pojawia się na scenie.


Widać, że to artystka
Wygrała dziewczyna, która wie, co robi – potwierdził po koncercie Piotr Bukartyk – Jest to osoba kompletnie dojrzała, ukształtowana, w wykonaniu której piosenki nam smakowały. Oprócz głosu ma fajny warsztat i podczas jej występu zapomniałem, że jestem jurorem, dając się wciągnąć jako widz w zabawę z piosenką, którą znam od lat.  
Cała dziewiątka laureatów została wytypowana bez specjalnych sporów jury, co świadczy o wysokim poziomie tegorocznych Spotkań Zamkowych – dodała Elżbieta Adamiak. – Główną nagrodę dostała kobieta, która wie, o czym śpiewa, dysponuje niebywałym aparatem głosowym, ma wiarę w siebie i po której widać, że ma charyzmę niezależnie od tego, czy będzie śpiewała poezję czy rocka, choć mam nadzieję, że jest za mądra na śpiewanie piosenek w stylu Dody. Ja czuję, że to jest artystka.
Czy na tegorocznym festiwalu pojawiły się jakieś nowe trendy? Na tak postawione pytanie Elżbieta Adamiak daje przykład Tomasza Steńczyka, który wyjątkowo w swój własny, indywidualny sposób zaśpiewał dwie znane piosenki, nadając im wysoką rangę artystyczną.
Ten laureat reprezentował Elbląg, który w tym roku był po raz pierwszy współgospodarzem – obok Olsztyna, Kętrzyna i Szczytna – 37. Spotkań Zamkowych.

Tegoroczną galę uświetnił wieczór kompozytorski Jerzego Satanowskiego, który przygotował koncert własnych kompozycji do wierszy Edwarda Stachury. Wzięli w nim udział znani aktorzy: Zbigniew Zamachowski, Mirosław Baka, Jacek Bończyk, Wojciech Brzeziński, Radosław Elis i Jan Janga Tomaszewski (ale o tym w osobnej relacji).
Marek Książek    

Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" (CEiIK Olsztyn)
Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" (CEiIK Olsztyn)
Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" (CEiIK Olsztyn)
Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" (CEiIK Olsztyn)
Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" (CEiIK Olsztyn)
Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" (CEiIK Olsztyn)
Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" (CEiIK Olsztyn)
Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" (CEiIK Olsztyn)
Maria Jankowska
Paweł Lucewicz
Beata Banasik
Koncert Laureatów 2010
Paulina Brzozowska
Koncert Laureatów 2010
Tomasz Steńczyk
Justyna Panfilewicz
Remigiusz Szuman
 

Mecenasi Patroni PartnerzyWspółfinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego