CEiIK - Strona glówna

Pierwszy koncert konkursowy
Czwartkowy, pierwszy z dwóch koncertów konkursowych „Śpiewajmy Poezję”, poprzedziła nowa impreza towarzysząca. Oto na staromiejskiej scenie zespół „Czerwony Tulipan” wspólnie z publicznością śpiewał przeboje piosenki poetyckiej. W upalne popołudnie zgromadziło się tam wyjątkowo dużo olsztynian, a także – jak było widać – goszczących w naszym mieście turystów. 
Stefan Brzozowski, Ewa Cichocka i Krystyna Świątecka nie musieli namawiać widzów, by podchwycili ton znanych utworów. Było to o tyle łatwe, że publiczności przekazywano teksty kolejnych piosenek. Po „Fontannie” grupy Pod Budą i „Wspomnieniach” Niemena, przyszła kolej na trudniejsze utwory, jak „Na moście Avignon” Ewy Demarczyk, „Dziwny jest ten świat” czy „Życie to nie teatr”, kompozycję Jerzego Satanowskiego, przewodniczącego jury XXXVI Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”.
Na zakończenie dwugodzinnego śpiewania Stefan Brzozowski poradził zatrzymać żółte kartki z tekstami piosenek na „powtórkę z rozrywki”, która odbędzie na zakończenie cyklu – już po piątkowej i sobotniej edycji ćwiczeń z publicznością.

Jechali do nas z całego kraju
A że w pierwszych dniach lipca Olsztyn poezją stoi, przekonaliśmy się o godz. 21.30, gdy wszystkie miejsca na dziedzińcu olsztyńskiego zamku zajęli miłośnicy tego nurtu. Wyjątkowo sprzyjała im pogoda; po zachodzie słońca upał ustąpił pogodnemu, ciepłemu wieczorowi, kiedy aż chce się śpiewać i słuchać poetyckiej piosenki. Niestety, nie dojechali wszyscy zakwalifikowani uczestnicy konkursu, w tym Adrianna Niewolańska z Wrocławia, bo po drodze do Olsztyna miała wypadek samochodowy. Busik, którym jechała ze swoją grupa, uderzył o drzewo, ale wszyscy wyszli z tego cało.
Z braku legendarnej lipy występy odbywają się na zmontowanej scenie na tle zamkowego muru, a sceneria koncertów nadaje im szczególnego uroku. Zauważył to Bogusław Sobczuk, konferansjer, który po przerwie znów pojawił się na „Śpiewajmy Poezję”. Nie omieszkał też powitać Jolanty Szydzińskiej, wieloletniej organizatorki Spotkań. Tymczasem wykonawcy, w większości młodzi wokaliści, w lekkim stresie oczekiwali na swoje wyjście. Jako jeden z pierwszych śpiewał Bartek Pietrzak z Olsztyna (kończy socjologię w Warszawie i studiuje w katowickiej Akademii Muzycznej), który brawurowo wykonał piosenkę do słów Agnieszki Osieckiej „Kobiety, których nie ma”. Nie ustępowała mu druga przedstawicielka Olsztyna – Agata Maliszewska (studentka AM w Gdańsku), a po nich dynamiczną piosenkę przy gitarze zaprezentował Piotr Szauer z Lubawy, ale studiujący dziennikarstwo w Olsztynie i autor audycji o poezji śpiewanej w Radiu UWM.

 

Piękne, ważne, wzruszającePozostali uczestnicy dojechali z kraju, choć Karolina Michalik z Krakowa prosiła Sobczuka, aby przedstawił ją jako „mazurską góralkę”, bo mama jest z Olsztynka, a tata z Zakopanego. Z kolei młodziutkiej Marcie Laaser ze Starogardu Gdańskiego akompaniował na gitarze, a także wtórował drugim głosem („Oczy tej małej”) znany w Olsztynie Radek Ciecholewski, były aktor Teatru im. Jaracza, który dziś w Starogardzie prowadzi własną działalność artystyczną.  Zgodnie z oczekiwaniem nie zawiodła Patrycja Zisch z Raciborza, jak również Anna Osenko z Ostrowca Świętokrzyskiego, Paulina Brzozowska ze Skępego oraz dwie mieszkanki Garwolina: Małgosia Walenda i Anna Maria Siwek. Która z nich ( a może grupa „O niebo lepiej” lub „Panny z Turku”?) ma największe szanse na zwycięstwo, ewentualnie wyróżnienie, po pierwszym konkursie można tylko zgadywać. W piątek – drugi etap w ruinach zamkowych w Szczytnie, gdzie uczestnicy wykonają drugą piosenkę. Wówczas jury będzie miało pełny obraz ich możliwości. Po pierwszym etapie zarówno Jerzy Satanowski, jak i Jan Poprawa skrzętnie ukrywali swoje typy, nie chcieli wypowiadać się nawet o poziomie koncertu. W ocenie widzów był jednak wysoki i jest to wrażenie, które pozostanie na zamkowym dziedzińcu przynajmniej do sobotniej gali.Na pewno takie dobre wrażenie pozostawił po sobie duet Grzegorz Tomczak-Iwona Loranc, który wystąpił po konkursie w recitalu „Szukałem Cię wśród jabłek”. Jak to ujął prowadzący spotkanie Bogusław Sobczuk, śpiewali oni utwory piękne, ważne i wzruszające.MK

Mecenasi Patroni PartnerzyWspółfinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego