CEiIK - Strona glówna

Poezja śpiewana z dostawą do domu

Szykuje się prawdziwe święto z okazji kolejnych Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. Oprócz nowości artystycznych jest również organizacyjna – bilety na koncerty można zamówić telefonicznie z dostawą do domu.

Jak poinformował Krzysztof Stachowski, dyrektor CEiIK, do tegorocznych kwalifikacji zgłosiła się rekordowa liczba ponad 40 kandydatów. Większość z nich stawiła się osobiście na przesłuchania przed jury w składzie: Mariola Platte, Stefan Brzozowski i Bogusław Żmijewski. W sumie w bezpośrednich kwalifikacjach wzięło udział 23 podmiotów wykonawczych, czyli solistów i zespołów (część dosłała nagrania). Do udziału w konkursie finałowym jury wybrało 12 wykonawców, którzy – jak podkreślił przewodniczący – prezentowali „średnio wysoki poziom artystyczny” (relacja na tej stronie). Reszta uczestników zostanie dobrana na innych tego rodzaju festiwalach w kraju przez członków Rady Artystycznej olsztyńskich Spotkań, złożonej z wybitnych postaci nurtu poezji śpiewanej (m.in. Stefan Brzozowski, Jan Poprawa, Jan Wołek, Jerzy Satanowski, Piotr Bukartyk).

Szczytno po raz pierwszy

Wybrani w ten sposób wykonawcy wezmą najpierw udział w warsztatach, które rozpoczną się 25 czerwca w siedzibie CEiIK, a następnie artyści zostaną przewiezieni poza Olsztyn. Tam przejdą „trening” wokalno-estradowy pod kierunkiem takich specjalistów jak Jan Poprawa, Jerzy Satanowski czy Stefan Brzozowski. Potem wystąpią na koncertach, a laureaci w finale 4 lipca na dziedzińcu olsztyńskiego zamku.
Po raz pierwszy od dłuższego czasu tegoroczne koncerty odbędą się również poza Olsztynem – w ruinach zamku w Szczytnie. Jest to zatem powrót do pierwotnej formuły imprezy organizowanej np. na zamkach w Nidzicy czy Lidzbarku Warmińskim. W przyszlości planuje się koncerty w Ciechanowie, bo to przecież Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe.
– W ten sposób nawiązujemy do tradycji bardów, którzy śpiewali poetyckie utwory właśnie na dziedzińcach zamkowych – dodał dyrektor Stachowski.
Dlaczego teraz akurat w Szczytnie? Bo Szczytno chciało, a to warunek podstawowy. Poza tym znaleźli się tam chętni, którzy wezmą na siebie część ciężaru organizacyjnego imprezy. Mowa o Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym „Scena 9” z Wiesławem Niderausem.
– Jest to dosyć duże wyzwanie, bo nasza „Scena 9” jest głównie formacją kabaretową, ale liczymy na wyrobioną szczycieńską widownię – dodał Nideraus.

Uczmy się poezji

– Wszystko wskazuje na to, że poziom Spotkań będzie wysoki, także dzięki imprezom towarzyszącym, wśród których szczególne zainteresowanie powinna wzbudzić nauka przebojów piosenki poetyckiej pod kierunkiem Stefana Brzozowskiego na staromiejskiej scenie w Olsztynie – podkreślił Bogusław Żmijewski, jeden z organizatorów Spotkań.
Piosence poetyckiej będą towarzyszyć także filmy (w Awangardzie) i inne formy sztuki z udziałem Włodzimierza Wysockiego, nieżyjącego barda rosyjskiej poezji. Drugim ważnym wydarzeniem, z udziałem gwiazd krajowych, będzie koncert „Świat według Nohavicy” – będą w nim prezentowane polskie wersje utworów Jaromira Nohavicy, żyjącego czeskiego odpowiednika Jacka Kaczmarskiego. Gwiazdą koncertów będzie zespół „Raz, dwa, trzy”, który wystąpi w Szczytnie, podobnie jak Michał Bajor. Ambicją dyrekcji CEiIK  jest bowiem rozszerzenie imprezy na cały region.

W tym roku bilety można kupować w siedzibie CEiIK przy ul. Parkowej, ale nowinką organizacyjną jest dostawa biletów do domu po uprzednim zamówieniu ich pod telefonem 603 754 384. Bilety są dostarczane bezpłatne, a dzwonić można od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 18. Ceny biletów od 30 do 50 zł na koncert galowy.
MK

Mecenasi Patroni PartnerzyWspółfinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego