CEiIK - Strona glówna

Gala laureatów Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”
Triumf młodych talentów

- Bardzo się cieszę, że wygrały te młode dziewczyny, licealistki. Pierwsza ma rok do matury, a druga dopiero wstąpiła do pierwszej klasy liceum. To są wielkie talenty i jak na swój młody wiek, niesłychanie dojrzałe – powiedział nam członek jury i znany krytyk muzyczny Jan Poprawa po wręczeniu nagród laureatkom XXXVI Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”.

W sobotę, 4 lipca 2009 roku na dziedzińcu zamkowym istotnie triumf święciła młodość. Główną nagrodę im. Agnieszki Osiecki z kwotą 6 tys. zł ufundowaną przez marszałka województwa Jacka Protasa otrzymała siedemnastoletnia Patrycja Zisch z Bolesławia koło Raciborza. Najmłodsza uczestniczka konkursu, zaledwie szesnastoletnia Eliza Banasik z Gdańska otrzymała II nagrodę wspartą kwotą 5 tys. zł od prezesa Telewizji Polskiej S.A. Niewiele starsza była od nich Kamila Pieńkos z Wrocławia, która III nagrodę w wysokości 4 tys. zł dostała od prezydenta Olsztyna.

O takim podziale nagród zdecydowało jury, które do finału konkursu wybrało dziesiątkę, w tym rodzynka rodzaju męskiego: Piotra Dąbrówkę z Radomia. Przewodniczący komisji Jerzy Satanowski żałował, że nie było więcej głównych nagród, bo zasługiwała na to przynajmniej szóstka finalistów. O ostatecznym wyborze zdecydowała arytmetyka; każdy juror oddał głos na swoją faworytkę i tak ustalono kolejność wygranych.

– Jeśli po każdym takim konkursie, a wiem to z własnego, bogatego doświadczenia, zostają dwa nazwiska, to jest to bardzo dużo – dodał Jan Poprawa. – A jestem przekonany, że po tegorocznym konkursie olsztyńskim na długo zapamiętam te właśnie dwa nazwiska: Patrycja Zisch i Eliza Banasik.
Niestety, w dziesiątce wyróżnionych nie znaleźli się olsztynianie, gościnnie ustępując miejsca wykonawcom z Białegostoku (zespół Pif Paf), Krakowa (Karolina Michalik, choć jej mama pochodzi z Olsztynka), Wrocławia (Adrianna Niewolańska, która po wypadku drogowym dojechała do Szczytna), Radomia (Piotr Dąbrówka), Garwolina (Małgosia Walenda), Turku (zespół „Panny z Turku”) i Skępego w woj. kujawsko-pomorskim (Paulina Brzozowska). To również utalentowani młodzi ludzie, którzy mogą w Olsztynie powalczyć za rok. Na poezję śpiewaną jest zapotrzebowanie, choć na przykład Piotr Bukartyk i Stefan Brzozowski z Rady Artystycznej postulują, aby poszerzyć formułę Spotkań Zamkowych o takie postacie jak Lech Janerka czy nawet raperzy. Taki swoisty styl zaprezentował wcześniej zespół „Raz Dwa Trzy” Adama Nowaka, który przy komplecie publiczności wystąpił najpierw w ruinach zamku w Szczytnie, a dzień później w olsztyńskim amfiteatrze im. Czesława Niemena. Przypomnijmy, że zarówno występy gwiazd, jak i sam konkurs odbył się w dwóch częściach: w Olsztynie oraz w Szczytnie.

Uroczystą galę w sobotni, ciepły wieczór uświetniła obecność wicemarszałek województwa Urszuli Pasławskiej, prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza oraz członka Zarządu TVP S.A. Sławomira Siwka. A ukoronowaniem święta piosenki poetyckiej był koncert „Świat według Nohavicy” prowadzony przez Artura Andrusa. Utwory Jaromira Nohavicy, czeskiego odpowiednika Jacka Kaczmarskiego, zaśpiewali tacy wykonawcy jak Elżbieta Wojnowska, Tadeusz Woźniak, Krzysztof Daukszewicz, Mirosław Czyżykiewicz, Krystyna Świątecka, Stefan Brzozowski i Tolek Muracki, który przełożył teksty na polski i cały spektakl przygotował. Być może już za rok teksty tego barda – oprócz Agnieszki Osieckiej czy Jeremiego Przybory – wejdą do repertuaru nowego pokolenia wykonawców Zamkowych Spotkań „Śpiewajmy Poezję”.
MK
 

 

Mecenasi Patroni PartnerzyWspółfinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego