CEiIK - Strona glówna
Śpiewajmy poezję - Strona glówna


 

Dofinansowano ze środków
Samorządu Miasta Olsztyna

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego

Program XLIV Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję" Olsztyn 2017


28 czerwca 2017  (środa)   BILET: 40 zł

Dziedziniec zamkowy  
godz. 21.00  
» Joanna Lewandowska
Mężczyźni mojego życia…. Marek G. z Krakowa
Zespół:  Michał Zawadzki - fortepian, Maciej Szczyciński - kontrabas, Robert Siwak - instrumenty perkusyjne, Robert Murakowski - trąbka
godz. 22.30 (orientacyjna)
» Grzegorz Bukała
Rozważania nad niedopitą szklanką
Gospodarz wieczoru: Bogusław Sobczuk

29 czerwca 2017  (czwartek)   BILET: 60 zł
Dziedziniec zamkowy  
godz. 21.00  
» Koncert Konkursowy I
Kierownictwo i opracowanie muzyczne: Paweł Lucewicz
godz. 22.30 (orientacyjna)
» Marek Dyjak
Pierwszy śnieg
Gospodarz wieczoru: Bogusław Sobczuk

30 czerwca  2017 (piątek)      BILET: 70 zł
Dziedziniec zamkowy   
godz. 21.00
» Koncert Konkursowy II
Kierownictwo i opracowanie muzyczne: Paweł Lucewicz
godz. 22.30 (orientacyjna)
Raz Dwa Trzy
Największe przeboje
Gospodarz wieczoru: Bogusław Sobczuk

1 lipca  2017 (sobota)      BILET: 90 zł
Dziedziniec zamkowy   
godz. 21.00
» Koncert Laureatów Konkursu 2017
Kierownictwo i opracowanie muzyczne: Paweł Lucewicz
Gospodarz koncertu: Bogusław Sobczuk
godz. 22.00-22.30 (orientacyjna)
» Jubileusz pracy artystycznej Jerzego Satanowskiego – 45 lat na scenie!
Ulica japońskiej wiśni
Wykonawcy: Krystyna Tkacz, Stanisława Celińska, Magdalena Piotrowska, Dorota Osińska, Joanna Lewandowska, Zbigniew Zamachowski, Andrzej Poniedzielski, Mirosław Czyżykiewicz, Jan Janga Tomaszewski, Mariusz Kiljan.
Kierownictwo muzyczne: Hadrian Filip Tabęcki

 

 

 

SYLWETKI ARTYSTÓW:

Joanna Lewandowska – wokalistka, aktorka, kompozytorka, pedagog.

 

Jeden z najpotężniejszych głosów kobiecych, doceniany zarówno w Polsce jak i na świecie. W środowisku artystycznym jej nazwisko to synonim profesjonalizmu.
Joanna uczestniczy w najbardziej prestiżowych projektach muzycznych, gdyż daje gwarancję mocy przekazu, której próżno szukać u innych piosenkarek. Jest zapraszana do udziału w benefisach m.in. przez. Zbigniewa Łapińskiego, Jana Wołka, Jerzego Satanowskiego, Ireny Santor, Andrzeja Zaryckiego.
Teksty dla Joanny piszą choćby Jan Wołek czy Andrzej Poniedzielski, zaś Zygmunt Konieczny specjalnie z myślą o Joannie napisał partię wokalną do oratorium wielkanocnego pt. Skarga Jerozolimy.
Rozmiłowana w pięknej i mądrej piosence, swymi aranżacjami i głębią przekazu rzuca każdą publiczność na kolana.
Czasem mówi o sobie „złodziejka piosenek” – wyszukuje perełki, odnajduje trzecie i czwarte dno zakurzonych tekstów, przeżywa je po swojemu i oddaje ludziom z całym ładunkiem emocji i uczuć. Jej interpretacje tekstu i muzyki burzą emocjonalny spokój słuchacza i każą usłyszeć wiele myśli od nowa.

Joanna Lewandowska szczyci się tym, iż występuje i nagrywa tylko z najlepszymi muzykami.  Współpracuje m.in. z Pawłem Stankiewiczem, Pawłem Pańtą, Pawłem Kaczmarczykiem, Krzysztofem Łochowiczem, Sebastianem Wypychem, Grzechem Piotrowskim, Robertem Siwakiem. Spaja ona w ten sposób dwa pozornie odległe światy: muzyki improwizowanej oraz ważnego, mądrego tekstu. Mariaż tych dwóch sfer otwiera nowe spojrzenie na pozornie znane piosenki. 

Jeśli bawi – to do łez. Jeśli porusza, to do trzewi.
-Bjarne Søltoft jeden z najważniejszych norweskich dziennikarzy jazzowych "Jazznyt": "Ona "chucha" na dźwięki, a w jej popisowym utworze, "Czantoria", osiąga kulminację w najpiękniejszym pierwotnym krzyku, jaki kiedykolwiek dobył się z ludzkich trzewi".

-Wojciech Pszoniak, aktor:"Dotknął Panią Bóg". 

-Jan Poprawa, historyk, publicysta, krytyk muzyczny:"Loranc, Groniec, Lewandowska i może jedno czy dwa nazwiska więcej, wyznaczają jakość polskiej sztuki estradowej".

-Jerzy Satanowski, kompozytor, dyrygent, reżyser:"Jest kilka powodów, dla których piszę piosenki. Jednym z nich jest Joanna Lewandowska."

Marek Dyjak

 

„W nowej muzyce Dyjaka słychać ulicę, podwórko, dom, szemrane i przegrane imprezy, na których z przyjaciółmi śpiewa się zdartym, ale pełnym głosem. Niech nikogo nie zmyli pozorne zmęczenie i charczenie. Dyjak to zawodowiec, który urodził się do tego, by stać przy mikrofonie i opowiadać.”
Jacek Świąder Gazeta Wyborcza

"Swoje robią jazzujące aranżacje i znakomita gra akompaniujących instrumentalistów, zwłaszcza trębacza Jerzego Małka, skądinąd też aranżera i producenta płyty. Dobrze to zrobiło samym piosenkom, które w tej oprawie i w tym wykonaniu nabierają szczególnego uroku i mocy. W efekcie mamy kto wie czy nie najlepszą płytę w dorobku Dyjaka."
Mirosław Pęczak, Polityka

"Typowe dla Dyjaka "wypruwanie flaków" dotyczy momentów autobiograficznych. Tradycyjnie artysta nie daje sobie najmniejszej taryfy ulgowej. Przeprowadza słuchacza przez kolejne, często bolesne, wersy, w których możemy oczekiwać jednak pewnego oczyszczenia."
Katarzyna Paluch, Onet

Pierwszy Śnieg jest powrotem Dyjaka do jego korzeni, do pięknej poezji, ważnych tekstów i muzyki w jedynej słusznej dla niego, molowej tonacji.
Pierwszy Śnieg to teksty Roberta Kasprzyckiego, Mirosława Czyżykiewicza, Jana Kondraka i Jacka Musiatowicza, które mogą znaleźć bezpośrednie odniesienie do ostatnich wydarzeń z życia Dyjaka. Oprawa muzyczna w postaci akordeonu (Marek Tarnowski), trąbki (Jerzy Małek), kontrabasu (Michał Jaros), piana (Grzegorz Jabłoński), perkusji (Mateusz Modrzejewski), dały mu potężne pole do interpretacji, co już od lat jest cechą charakterystyczną jego twórczości.
Producentem i aranżerem płyty jest wieloletni trębacz Dyjaka - Jerzy Małek.

„Wróciłem do moich ukochanych poetów i wierszy. Znów wybrałem pieśni w które wierzę. Jestem trochę starszy, już po 40-stce i dzisiaj te teksty nie straciły nic na moim ich rozumieniu. Uwielbiam te piosenki śpiewane przez ich autorów i postanowiłem je także zaśpiewać. Pragnę podziękować autorom tych starych, i tych całkiem nowych pieśni, które powstały na tę płytę. Długo szukałem w sobie powodu by spróbować jeszcze raz być interpretatorem. Śpiewanie swoich postanowiłem odłożyć na później, może na koniec… „
Marek Dyjak

Raz Dwa Trzy

Raz Dwa Trzy to zespół należący do klasyki. Znają ich wszyscy. Prostotą i szczerością przekazu trafiają do każdego słuchacza. Razem przeszli długą drogę przez wiele nurtów i stylistyk - od jarocińskiej sceny po Studio im. Agnieszki Osieckiej. Stale imponują wrażliwością, spostrzegawczością i dystansem. Uchodzą za jeden z najciekawszych i najlepszych zespołów na polskiej scenie muzycznej. Grają zarówno na dużych festiwalach rockowych, jak i akustycznie w małych salach teatralnych, a ich koncerty wszędzie przyjmowane są bardzo gorąco.

Raz Dwa Trzy wystąpi w niezmienionym od 19 lat składzie: Adam Nowak (gitara, śpiew), Grzegorz Szwałek (pianino elektryczne, akordeon), Jacek Olejarz (perkusja), Jarek Treliński (gitara elektryczna i akustyczna) oraz Mirosław Kowalik (gitara basowa, kontrabas) oraz gościnnie Tadek Kulas (trąbka).

Mecenasi Patroni PartnerzyProjekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Poznaj lepiej nasz region: